Velikonoce,aneb....Pánové jen symbolicky.

27. března 2010 v 15:22 | atevit |  Vzpomínky
kraslic
Ano ano čas letí a brzy tu budou velikonoce.
Velikonoce nejsou zrovna můj oblíbený svátek vzhledem k tomu že bydlím na vesnici. Už když jsem byla mladší a svobodná holka, tak to znamenalo jediné schovávat se a nevystrčit ani nos.
Vadilo mi že někteří kluci to brali dost vážně a vůbec ne symbolicky a po pomlázce někdy byli modřiny.
Pokaždé jsme se se sestřenicí domluvili a brzo ráno vyrazili někam se ukrýt, do stodoly nebo do blízkého lesíku. Nebavilo nás, čekat doma s ošatkou vajec a čekat za dveřmi na výprask a ještě je za to odměnit vajíčkem nebo lihovinou.


Takže my za každého počasí brzy ráno nafasovali batohy s dobrotami(malovanými vajíčky) a den před tím si naplánovali kde najdeme nový azyl a užijeme si den po svém a nebudeme muset dobrovolně a s úsměvem na tváři děkovat za výprask.

Ale jak už se stává několikrát se nám naše plány zhatili, a mi stejně ten výprask obdrželi.
Ale jen tak lehce jsme se nedali hájili jsme svojí čest a hrdost jak to šlo.

Jedny velikonoce si pamatuji, že jsme strávili tím že jsme se schovali u babičky nad prasečím chlívkem, nic nás tam nerušilo, protože pašík už byl ve sklenících se sádlem. Tak jsme tam trávili celé dopoledne, vysmáté tím jak jsme naše hochy doběhli. Poslouchali jsme jak koledují u babičky na dveře a jak nás v domku hledají jestli tam nejsme náhodu schované. Jenže babička o nás nevěděla tak jsme nemohli být vyzrazeny. Pokaždé když se ozvalo koledování tak jsme byli potichu. Když odešli tak jsme si tam povídali a loupali vajíčka k svačince.
A jak tak baštíme slyšíme hluk a bouchání na dveře a známe "Hody hody doprovody.....!"A pak následovalo otevření dveří a rozdávání odměny, naší babičkou. Podle hlasů jsme poznali a identifikovali naše bratrance a spol a zrovna těch jsme se nejvíc obávali. Neznali slitování a slova "jen symbolicky".
Byli jsme ticho a ani nedutali a čekali až odkráčí o dům dál. Dočkali jsme se,... pánové odešli a nám spadl kámen ze srdce a zase jsme se začali bavit.
"Aáááá tady jsou...." ve mě hrklo a vajíčko na kterém jsem si zrovna pochutnávala jsem vyprskla.
"Tak jdeme dolů dobrovolně nebo si pro vás máme nahoru dojít."
Ani nevíme jak byli jsme dole, věděli jsme že když nepůjdeme dobrovolně bude hůř. Ale to bylo i tak zbytečné, pánové se vyřádili a prý za to že nás museli tak dlouho hledat.
No ale stejně měli smůlu oni, my u sebe neměli žádnou lihovinu a vajíčka byla snědená, až tedy na to co jsem vyprskla. No a pro příští rok jsme neuschli.

velikonoce

Všem přeji Krásné Velikonoce a pouze Symbolickou pomlázku.

 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Komentáře

1 Romi Romi | Web | 27. března 2010 v 16:36 | Reagovat

Jsem sice z města, ale v okolí máme vesničky co patří k nám, tak jsem si to vždy od kamarádů pěkně slízla. A u babičky také. Ale vzpomínám na to v dobrém. Jako malinká jsem chodila hodovat s bratránkem a dostávali jsme korunky do košíčku a různé dobrůtky:) Jako dospělá jsem si zdobila hezky osením a vajíčky byt a holkám pekla perníčky a ač holky hodovali. Bohužel je to pár let co si jen naseji čočku jako osení a dám pár vajíček na větvičky. Vajíčk nevařím. Akorát pro malé děti kamarádky asi upeču ty perníčky. Letos to bude o to smutnější...však víš
Tak doufám, že si to Radimek jako kluk užívá. Přeji mu hodně úspěchů při hodovačce! A malé a vám všem hodně zdraví!!!

2 lveta lveta | Web | 27. března 2010 v 18:19 | Reagovat

[1]:Romi musí to pro tebe být těžké, kolikrát si říkám jak tě musí ty vzpomínky bolet i když jsou krásné a veselé.Když na to myslím nedovedu si to ani představit co prožíváte, srdce se mi svírá je to taková tíseň ale přesto Hezké a Veselé velikonoce vám přeji

3 ilon ilon | Web | 28. března 2010 v 9:13 | Reagovat

Velikonoční svátky mám moc ráda - člověk si to doma hezky vyzdobí a užije se při tom i hodně zábavy. :-)  :-)

4 Mary Mary | Web | 28. března 2010 v 14:00 | Reagovat

veľkonočné sviatky mám rada, ale ten pondelok nemusím ani ja... Našťastie, k nám nikdy nechodili cudzí šibači a kúpači, takže rodinu som nejako pretrpela :-).

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama